Навіщо потрібен стабілізатор напруги в котеджі або приватному будинку?

Погана якість електроенергії, що виявляється в періодичному відхиленні значення напруги від номінального показника, є частим явищем у заміських електромережах. Для вирішення цієї проблеми багато користувачів встановлюють у своєму приватному будинку стабілізатор напруги.

Однак чи завжди побутовій електротехніці потрібен такий захисний пристрій? Поговоримо в нашій статті про те, навіщо потрібен стабілізатор і в яких ситуаціях можна обійтися без нього.

Що таке стабілізатор напруги. Його основні функції

Стабілізатори напруги, придбати якісні можна в каталогзі https://elektrokonyk.com.ua — це електронні пристрої, які на вході підключаються до мережі, а на виході до відповідальних електроприладів, які потребують якісного електроживлення. Основна їхня функція полягає в підтримці максимально наближеного до номіналу значення напруги (220/230 В для однофазних і 380/400 для трифазних електромереж), коли у вхідній лінії трапляються періодичні коливання напруги, провали й перенапруги, а також спотворення форми сигналу.

Деякі моделі стабілізаторів також здатні виконувати функціонал джерел живлення і захищати під’єднані електроприлади від короткочасних перебоїв у подачі енергії (але не більше, ніж на 200 мілісекунд).

У яких випадках встановлення стабілізатора необхідне?

Навіть якщо напруга в електромережі будинку не відповідає нормі, встановлення стабілізатора не завжди необхідне. Як правило, застосування таких приладів потрібне тільки в таких випадках:

  • якщо в будинку є критичне навантаження, особливо чутливе до перепадів напруги. Наприклад, електроніці газового котла і циркуляційному насосу постійно потрібне високоякісне електроживлення. За найменшого відхилення мережевої напруги від норми в їхній роботі відбувається збій, який може призвести до повного заморожування всієї опалювальної системи будинку;
  • якщо в домашній електромережі періодично відбуваються значні відхилення мережевих параметрів, що перевищують робочий діапазон навантаження і, відповідно, здатні завдати шкоди її функціонуванню і позначитися на якості її роботи. Вимоги до електроживлення зазвичай вказуються на шильдику або в паспорті обладнання. Наприклад, багато сучасних телевізорів можуть функціонувати в доволі широкому діапазоні, який у середньому становить 120-240 В, однак за перепадів мережевої напруги, які перевищують цей діапазон, ТБ запросто може відключитися або вийти з ладу.

Визначити наявність у домашній електромережі проблем з якістю напруги досить просто. Для цього можна:

  • провести візуальне відстеження яскравості ламп розжарювання і роботи нагрівального обладнання: мерехтіння освітлення або зниження потужності електротехніки буде основною ознакою перепадів напруги. Однак їхню величину можна дізнатися тільки за допомогою спеціальних інструментів;
  • виконати вимірювання напруги в мережі за допомогою мультиметра або вольтметра протягом декількох днів і в різний час (особливо в період пікового споживання)

Причини неякісної напруги в домашній мережі

Неякісна напруга в мережі може виникати з низки причин, серед яких найчастіше трапляються такі:

  • підключення або, навпаки, вимкнення потужних споживачів або техніки з потужними електродвигунами, що мають великі пускові струми;
  • автоматичний перезапуск захисних пристроїв або трансформатор на електропідстанції, що неправильно працює;
  • неправильно змонтована або зношена електропроводка;
  • потрапляння розряду блискавки в лінію електропередач.

Наслідки перепадів напруги для побутової електротехніки

Негативний вплив нестабільної мережевої напруги на електротехніку, залежно від її виду, може проявлятися абсолютно по-різному: від збою встановлених режимів роботи до повного виходу з ладу. Найчастіше від неякісної напруги страждає навантаження з електродвигунами і компресорами, наприклад, холодильники (особливо інверторні), котли опалення, насоси, пральні машини. Нестабільна напруга домашньої мережі, особливо сплески напруги, можуть нашкодити роботі комп’ютерної техніки, аудіо- та відеообладнання.

Нагрівальні прилади, в конструкції яких присутні ТЕНи (праски, батареї, чайники, кип’ятильники), комфортно переносять незначні перепади напруги і мережеві перешкоди. Однак при сильно зниженій напрузі вони можуть не видавати номінальну потужність, а при перенапруженні — згоріти.

Related Posts

error: Content is protected !!